Laptop, notebook javítás, szerviz
Egy notebook, laptop meghibásodásakor, az egyértelmű hibák mellett, olyan hibajelenségek is előfordulhatnak, amelyek diagnosztizálása egy jól képzett szervizes számára is komoly kihívás lehet. Az alábbiakban felsoroljuk az általunk tapasztalt leginkább előforduló hibajelenségeket, azok jellemző okozóját és javításának, szervizelésének legcélszerűbb módját. Az egyes javítások irányadó vállalási ára az "Árak" menüpont alatt található.
Tápcsatlakozó sérülés, töltő/adapter hiba, töltőcsatlakozó törés
Hibajelenség:
- nem tölt, nem érintkezik,
- nem lehet bedugni;
- mozgatásra kikapcsol;
- lemerül pedig be van dugva a töltő;
- nem lehet bekapcsolni a gépet.
Javítás:
Amennyiben a töltővéggel van probléma, annak javítását, cseréjét szinte minden típus esetében - az esetek jelentős részében raktárkészletről - el tudjuk végezni. Kábelhiba esetében is van, esztétikailag is kiváló minőségű, javítási lehetőség. Ha maga az adapter hibás, akkor - annak nehézkes szétszedése miatt - a megjavított és összeszerelt töltő esztétikailag hagyhat maga után kívánnivalót, ezért célszerű mérlegelni annak cseréjét. Ez általában ár/érték kérdés. Javasoljuk, hogy mindig csak gyári töltőt vásároljon, mivel az utángyártott és különösen az univerzális töltők sok hiba okozói.
A tápcsatlakozó javítása, cseréje során a gépet többnyire teljesen szét kell szerelni és csak ezt követően tudjuk elvégezni a szükséges szerviz munkát. Amennyiben kollégáink szükségesnek látják, ilyenkor javasolják a laptop takarítását, újrapasztázását is, amelyre ebben az esetben 50%-os kedvezményt adunk.
USB csatlakozó hiba, törés
Hibajelenség:
- törött, sérült csatlakozó;
- nem érzékeli az eszközt;
- nem tölti a csatlakoztatott eszközt.
Javítás:
USB csatlakozó csere, javítás, megerősítés esetén a laptopot teljesen szét kell szerelni. Az ezt követő ingyenes bevizsgálás során döntjük el, hogy milyen javításra van szükség. Tápcsatlakozókból is széles a raktárkészletünk, ezért szinte minden egyes notebook javítását rövid határidővel tudjuk vállalni. Ha egyszerre több USB és/vagy egyéb csatlakozó válik működésképtelenné, akkor ezért a perifériákat vezérlő SB CHIPSET (déli híd) is lehet felelős. Ennek javítását, cseréjét, újraforrasztását is meg tudjuk oldani. Bővebben erről az "Alaplap javítás, BGA csere" menüpont alatt olvashat.
Vezeték nélküli hálózati kártya (WiFi) hiba
Hibajelenség:
- nem érzékel hálózatokat az eszköz;
- a felismert hálózatokra vagy azok egy részére nem csatlakozik;
- csatlakozik, de nagyon lassú, minden csomagot többször küld el;
- csak a jeladó (router, access point) közvetlen közelében működik megbízhatóan.
Javítás:
A csatlakozási nehézségek egy részét okozhatja az antennák sérülése. Sokszor fordul elő, hogy nem megfelelő a telepített driver. Ha ezek nem oldják meg a problémát a wifi kártya cseréjére vagy BGA javításra, cserére van szükség.
Videokártya, VGA csatlakozó kimenet (D-SUB, HDMI, DVI, display port) hiba, törés
Hibajelenség:
- mozgatásra vibrál, kimarad a kép (kontakt hiba);
- torz, hibás képet ad vagy egyáltalán nem ad képet;
- színhiányos a kép.
Javítás:
Csatlakozó csere, javítás, megerősítés esetén a notebookot teljesen szét kell szerelni. Az ezt követő bevizsgálás során döntjük el, hogy milyen javításra van szükség. A csatlakozók cseréjét, javítását rövid határidővel tudjuk vállalni. Előfordul, hogy a hibajelenséget nem a csatlakozó okozza. Ilyenkor a hibáért a VGA (videokártya) vezérlő vagy a NB CHIPSET (északi híd) felelős. Ennek javítását, cseréjét is meg tudjuk oldani. Bővebben erről az "Alaplap javítás, BGA csere" menüpont alatt olvashat.
Videokártya hiba
- nincs kép;
- csíkok, kockák, egyéb minták, össze-vissza karakterek a kijelzőn;
- ha nagyobb terhelést kap a gép lefagy.
Javítás:
Tartós megoldást a CHIPSET újragolyózása jelent. Az, hogy a chipset cseréjére szükség van vagy sem, szervizes kollégiánk tudják eldönteni egy ingyenes bevizsgálást követően. Értelemszerűen a csere jelenti tartósabb, ám költségesebb megoldást. Az ismertebb típusok esetén a cserét is el tudjuk végezni alkatrész rendelése nélkül, raktárról. Ez jelentősen megrövidíti a javítás idejét. Ára a legtöbb típus esetében 32 ezer forint. A javításra 6 hónap garanciát adunk.
Ha a meglévő chipset újragolyózásával is megfelelő eredményt vélünk elérni, akkor ezt javasolják kollégáink. Itt a javítási költség a típusok jelentős részénél 16 ezer forint. A javításra egy hónap garanciát adunk.
Bővebben erről az "Alaplap javítás, BGA csere" menüpont alatt olvashat.
A videokártyák jellemzően alaplapra integráltak, de sok típusnál építettek be külön modulként, dedikált videokártyát.
Fenti hiba több típus jellemzője, melyet a nem megfelelő, alulméretezett, hűtés vagy a gép hűtési rendszerének eltömődése, elporosodása okoz. A hiba kialakulása ellen jó megoldás laptop rendszeres takarítása, újrapasztázása. Ezzel az esetek jelentős részében a hibajelenség elkerülhető vagy jelentősen elodázható.
Laptop billentyűzet hiba, sérülés
Hibajelenség:
- gombok nem működnek megbízhatóan vagy egyáltalán nem működnek;
- gombok egy leütésre többször kiírják ugyanazt a betűt, ismételnek;
- gombok leestek, hiányoznak, mechanikájuk is hiányzik;
- nem működik.
Javítás:
Nagyon sok bontott billentyűzetünk van raktáron, ezért jó eséllyel tudjuk a hiányzó billentyűket és azok mechanikáját pótolni. Cseréljük a palmrestbe beépített, becsavarozott billentyűzetet a palmrest cseréje nélkül is. Ha javítás nem lehetséges beszerezzük a szükséges billentyűzetet magyar, vagy ha ez nem lehetséges, azonos kiosztású brit-angol verzióban.
Fülhallgató (audio jack) csatlakozó hiba, törés
Hibajelenség:
- a csatlakozó sérült, törött;
- néma a csatakozó (nincs audio jel);
- torz, hibás, recsegő, szakadozó hang.
Javítás:
Csatlakozó csere, javítás, megerősítés esetén a gépet teljesen szét kell szerelni. Az ezt követő bevizsgálás során döntjük el, hogy milyen javításra van szükség. A csatlakozók cseréjét, javítását rövid határidővel tudjuk vállalni. Ha az audio csatlakozón kívül egyszerre több egyéb periféria is működésképtelenné válik, akkor ezért a perifériákat vezérlő SB CHIPSET (déli híd) a felelős. Ennek javítását, cseréjét is meg tudjuk oldani. Bővebben erről az "Alaplap javítás, BGA csere" menüpont alatt olvashat.
Hangkártya hiba, hangszóró hiba
Hibajelenség:
- nem szól a hangszóró;
- recseg, sípol, szakadozik a hang;
- audio jack csatlakozón keresztül nincs hang.
Javítás:
Az esetek jelentős részében a nem megfelelően feltelepített vagy rossz verziójú driver okozza a hibát. Ennek lecserélése megoldja a problémát. Megoldás lehet a hibás hangszó vagy audio jack aljzat javítása, cseréje. Ha ez sem jelent megoldást, marad a hangkártya javítás vagy csere. Mint a legtöbb periféria esetében itt is előfordul a SB CHIPSET (déli híd) hibája. Ennek javítását, cseréjét is meg tudjuk oldani. Bővebben erről az "Alaplap javítás, BGA csere" menüpont alatt olvashat.
Szalagkábel hiba
Hibajelenség:
- nincs kép;
- vibrál, villog a kép;
- a laptop fedlapjának a mozgatásával változik a kép.
Javítás:
Általában a fedlap mozgatása miatt a szalagkábel kisebb-nagyobb sérülése következik be. Jellemzően összeszerelési vagy típusproblémára vezethető vissza. Cserével lehet többnyire javítani. Ez a megfelelő szalagkábel rendelését jelenti, ami elég időigényes, ezért az esetek jelentős részében javítjuk. Kicseréljük a sérült részeket és figyelünk a helyes összeszerelésre.
LCD hiba, kijelző hiba, kijelző panel hiba
Hibajelenség:
- törés, repedés, a törésvonalak mentés egyre növekvő fekete befolyásokkal;
- csíkok, kockák és egyéb minták jelennek meg a kijelzőn;
- beázás következtében nincs kép.
Javítás:
Csak a legritkább esetben javítható. Szinte mindig csak a csere a megfelelő megoldás. Az esetek túlnyomó részében a notebook típusa alapján meg lehet találni a megfelelő kijelzőt. Egyéb esetekben célszerű behozni a gépet egy ingyenes bevizsgálásra és a panelszám alapján kell megállapítani a pontos típust. Nagy sok populáris modellhez van használt és új kijelzőnk raktáron, de szinte minden típushoz tudunk kijelzőt biztosítani nagyon rövid határidővel.
Fénycső hiba
Hibajelenség:
- nincs háttérfény.
Javítás:
A régebbi generációjú (CCFL) kijelzők háttérfényéért felelős a fénycső. Tekintettel arra, hogy nagyon sérülékeny, előfordul, hogy a kijelző maga nem sérül meg, a fénycső viszont sérül, eltörik. A fénycső cseréje nagy figyelmet és komoly szaktudást követel. A cseréhez a panelt szét kell szedni. Az összeszerelt kijelző fénye a javítás után nem minden esetben lesz tökéletesen egyenletes.
Inverter hiba
Hibajelenség:
- nincs háttérfény.
Javítás:
A régebbi generációjú (CCFL) kijelzők fénycsövének működtetéséért felelős az inverter.
Hiba esetén a legcélszerűbb az invertert cserélni. Az alkatrész típusfüggő, ezért szakemberre célszerű bízni a megfelelő megkeresését, kiválasztását.
Törött, repedt, sérült burkolati elem
Hibajelenség:
- a burkolati elem sérült, deformálódott;
- a túl feszes zsanér kitörte a réz perselyeket;
- a törött, laza, lötyögő zsanér miatt nem állítható a fedlap;
- fedlap nyitása közben a burkolati elemek deformálódnak.
Javítás:
Ha a burkolati elemek nem hiányosak, a javítást szinte minden esetben, sikerrel el tudjuk, megfelelő minőségben végezni. A réz perselyeket vissza tudjuk építeni. A zsanérok forrasztása, lazítása és javítása is többnyire lehetséges. Bővebben erről a "Burkolati elemek javítása" menüpont alatt olvashat.